Časná vertikalizace je bezpečná a vhodná intervence ihned po stabilizaci oběhových, respiračních a neurologických funkcí. Patří do základních metod v prevenci imobilizačního syndromu. Postup a možnosti u jednotlivých postižení je ukázán v přiložených videích. V ukázce naleznete video s konkrétními postupy.
Tato publikace je určena pro studenty studijního oboru Zdravotní laborant. Skripta obsahují základní teoretické informace, jednoduchá schémata a mikrofotografie z močového systému.
Problematika dermatovenerologie má svůj význam nejenom přesahem do dalších oborů, ale i mnoha aspekty, které jsou stále aktuálnější. Postupy řešení nejrůznějších infekcí, kožních problémů, ale i dalších akutních stavů mají svá specifika jak v aspektech jednotlivých oborů, tak v závislosti na situaci, okolních podmínkách, stavu pacienta a mnohých dalších. Z těchto poznatků vychází i celá publikace, která pojednává o mnoha významných stavech, problémech či poruchách napříč celým spektrem dermatovenerologických onemocněních.
Senzorická integrace je koncept, který vyvinula Jean Ayres v roce 1968 a který vysvětluje vztah mezi zpracováním smyslových podnětů a chováním. Senzorická (smyslová) integrace je schopnost zpracovat smyslové informace za účelem jejich využití. Jde o schopnost centrálního nervového systému zpracovat senzorické informace – vestibulární, proprioceptivní, hmatové, sluchové a zrakové, aby se vytvořila adaptivní reakce na prostředí.
Vážení studenti,
předložený, nově vzniklý výukový materiál „Fyziologie pro zdravotní laboranty – 11. DÝCHÁNÍ“ je určen především studentům studijního oboru „Zdravotní laborant“, ale nejen jim. Je vytvořen se záměrem poskytnout všem studentům se zájmem o fyziologii studijní osnovu s přehledem klíčových slov a vysvětlením základních pojmů.
Zároveň toto dílo obsahuje doplňující otázky a soubor kontrolních otázek, které poslouží studentům k ověření získaných znalostí. Správnost odpovědí si zkontrolujete v přiloženém klíči k otázkám. Na konci práce je uvedena použitá i doporučená literatura.
Vážení studenti,
předložený, nově vzniklý výukový materiál „Fyziologie pro zdravotní laboranty – 9. LYMFATICKÝ SYSTÉM“ je určen především studentům studijního oboru „Zdravotní laborant“, ale nejen jim. Je vytvořen se záměrem poskytnout všem studentům se zájmem o fyziologii studijní osnovu s přehledem klíčových slov a vysvětlením základních pojmů.
Zároveň toto dílo obsahuje doplňující otázky a soubor kontrolních otázek, které poslouží studentům k ověření získaných znalostí. Správnost odpovědí si zkontrolujete v přiloženém
PATOLOGIE - Učebnice obsahuje stručné základy patologie, které musí znát každý absolvent.
I. Náplň práce patologa
1) Pitvy, jejichž účelem je zjistit, která choroba vedla ke smrti, popsat všechny změny na vnitřních orgánech a zevně na těle a určit eventuální další choroby. Při pitvě odebíráme vzorky tkání k histologickému vyšetření.
2) Zhotovování histologických preparátů. Histologické vyšetření je prohlídka tkání
pomocí světelného mikroskopu.
Skluzná deska – Flowin
Flowin je cvičební nástroj složený z velké skluzné desky, která tvoří tréninkovou plochu, a sady podložek, 2 malé na ruce, 1 velká na kolena, 2 střední na lokty. Zároveň je Flowin tréninkový koncept určený pro zdravé, kde cviky mají charakter koncentrovaných frikčních pohybů, které se vykonávají pomocí tření podložek o tréninkovou plochu.
Kvalifikační práce je ve většině případů první samostatnou odbornou prací studenta, která je většího rozsahu. Z tohoto důvodu je důležité dobře naplánovat jak fázi přípravnou, tak fázi vlastního zpracování a obhajoby. Ta představuje významnou součást státní závěrečné zkoušky. Cílem této metodiky je poskytnutí komplexní podpory studentům při zpracování jejich kvalifikační práce.