Poškození mozku zanechává dlouhodobé nebo trvalé následky. Výzkum posledních desetiletí ukázal nutnost spojení senzomotorické rehabilitace s rehabilitací kognitivní. Poznatky o neuroplasticitě změnily pohled na terapii senzomotorických a kognitivních funkcí. Kognitivní rehabilitace je důležitou součástí komplexní rehabilitační péče, pomáhá znovuzařazení do běžného života a k obnově schopností snížených onemocněním. Ergoterapie pracuje s poruchami kognitivních funkcí nejčastěji v kontextu provádění všedních denních aktivit.
Cílem studijní opory je seznámit studenta se specifiky ošetřovatelské péče u nemocných s onemocněním gastrointestinálního traktu (GIT).
Propedeutika (řecky pró před, paideúein vyučovat) označuje předběžnou výuku a úvod do určité vědecké disciplíny.
Tato publikace podává studentům ucelené informace jak získat přehled o zdravotním stavu pacienta a o nových vyšetřovacích metodách v klinických oborech medicíny. Umožňuje získat manuální zručnost při fyzikálním vyšetření a posoudit zdravotní stav jedince. Umět sledovat stav pacienta po diagnostických vyšetřeních a předvídat možné komplikace a poskytnout první pomoc při zhoršení jeho stavu. Posluchači jsou seznámeni se stavbou chorobopisu a s jeho zacházením. I v době moderních diagnostických přístrojů je rozhovor s nemocným (anamnéza) a fyzikální vyšetření základem pro stanovení přesné diagnózy a z toho vyplývající léčení.
Tato publikace je určena pro posluchače bakalářského a magisterského studia nelékařských zdravotnických oborů. Onemocnění tlustého střeva a konečníku jsou častá a v mnoha případech ohrožují nemocného na zdraví a životě. Proto je důležité znát příznaky choroby, možnosti upřesnění diagnózy a jejich konzervativní a chirurgickou léčbu. Poranění tlustého střeva a konečníku jsou spíše vzácná pro jejich anatomickou lokalitu. Vzhledem k možnosti vzniku sterkorální peritonitidy při poranění celistvosti stěny střeva jsou ale velice nebezpečná a ohrožijí zraněného na životě i v době širokospektrých antibiotik. Proto je nutné na možné komplikace myslet a včas indikovat operační řešení.
Cílem studijní opory je poskytnout studentům ucelené informace o zdravotním stavu pacienta a o moderních diagnostických a vyšetřovacích metodách v klinických oborech medicíny. Umožňuje získat manuální zručnost a techniku fyzikálního vyšetření, posoudit zdravotní stav jedince, ovlivnit postoje pacienta k vlastnímu zdraví. Umět monitorovat stav pacienta po diagnostických vyšetřeních a předvídat možné komplikace a poskytnout první pomoc při akutním stavu.
Materiál je určen pro posluchače bakalářského a magisterského studia nelékařských zdravotnických oborů Fakulty zdravotnických studií Západočeské university v Plzni.
Náhlá příhoda břišní (NPB) je onemocnění, které přichází zpravidla z plného zdraví, nastupuje rychle a může skončit při pozdním rozpoznání i život ohrožující komplikací nemocného.
Uprostřed hrudního koše se mezi plícemi uzavřenými v pleurálních dutinách rozprostírá od sterna po hrudní páteř prostor nazývaný mediastinum (mezihrudí). Předkládaný materiál zlepšuje vizualizaci řady životně důležitých struktur tohoto poměrně malého prostoru náročného na představivost.