Klinická propedeutika v klinických a interních oborech

Propedeutika (řecky pró před, paideúein vyučovat) označuje předběžnou výuku a úvod do určité vědecké disciplíny.
Tato publikace podává studentům ucelené informace jak získat přehled o zdravotním stavu pacienta a o nových vyšetřovacích metodách v klinických oborech medicíny. Umožňuje získat manuální zručnost při fyzikálním vyšetření a posoudit zdravotní stav jedince. Umět sledovat stav pacienta po diagnostických vyšetřeních a předvídat možné komplikace a poskytnout první pomoc při zhoršení jeho stavu. Posluchači jsou seznámeni se stavbou chorobopisu a s jeho zacházením. I v době moderních diagnostických přístrojů je rozhovor s nemocným (anamnéza) a fyzikální vyšetření základem pro stanovení přesné diagnózy a z toho vyplývající léčení.

Klíčová slova: Klinická propedeutika

autor: Luboš Holubec | publikováno: 21.2.2017 | poslední úpravy: 1.3.2017
citace: Holubec Luboš: Klinická propedeutika v klinických a interních oborech. Výukový portál Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni [online] 21.2.2017, poslední aktualizace 1.3.2017 [cit. 2024-04-19] Dostupný z WWW: <http://mefanet.fzs.zcu.cz/clanky.php?aid=6>. ISSN 2570-5423.