Stopové prvky

Stopové prvky jsou prvky anorganického původu, které se vyskytují v tělesných tekutinách a tkáních ve stopovém množství (v krvi v koncentracích µmol/l nebo nižších). Některé jsou biogenní, jiné se mohou dostávat do organismu při otravách (např. Pb, Cd, Hg), při léčbě (např. Sr, Au, Pt) nebo mohou být jen náhodnými kontaminanty (vody, potravin, vzduchu).
Nejvíce zastoupeným stopovým prvkem v lidském organismu je železo. Jeho koncentrace v krvi extrémně kolísá. Během dne dochází ke změnám až o 50%.

html Stopové prvky Otevřít - Stopové prvkyOtevřít v novém okně - Stopové prvky 16.6.2017 15.86 MB uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License

Klíčová slova: Stopové prvky, anorganické

autor: Roman Cibulka | publikováno: 19.6.2017 | poslední úpravy: 19.6.2017
citace: Cibulka Roman: Stopové prvky. Výukový portál Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni [online] 19.6.2017, poslední aktualizace 19.6.2017 [cit. 2017-11-22] Dostupný z WWW: <http://mefanet.fzs.zcu.cz/clanky.php?aid=25>. ISSN 2570-5423.