Informace o 1. autorovi článku z databáze:
MUDr. Roman Cibulka, Ph.D., MBAKatedra teoretických oborů (KTB)
Fakulta zdravotnických studií (FZS)
Tylova 59
Fakulta zdravotnických studií (FZS)
telefon: +420 377593540
fax: +420
adresa: Tylova 59
30614 Plzeň

Stopové prvky

Stopové prvky jsou prvky anorganického původu, které se vyskytují v tělesných tekutinách a tkáních ve stopovém množství (v krvi v koncentracích µmol/l nebo nižších). Některé jsou biogenní, jiné se mohou dostávat do organismu při otravách (např. Pb, Cd, Hg), při léčbě (např. Sr, Au, Pt) nebo mohou být jen náhodnými kontaminanty (vody, potravin, vzduchu).
Nejvíce zastoupeným stopovým prvkem v lidském organismu je železo. Jeho koncentrace v krvi extrémně kolísá. Během dne dochází ke změnám až o 50%.

html Stopové prvky Otevřít - Stopové prvkyOtevřít v novém okně - Stopové prvky 20.8.2019 15.86 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: Stopové prvky, anorganické

4-D hodnocení:

Skripta a návody
Edukační weby a atlasy
Digitální video
Prezentace a animace
Obrazový materiál – kasuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Recenzováno
informace

Prezentace je využitelná jako moderní podklad nejen pro výuku bakalářských oborů, ale i jako dílo pro rozšíření povědomí o problematice u široké veřejnosti. To především díky excelentnímu zpracování za využití komentované obrazové dokumentace, která je zaměřena na problematiku stopových prvků s důrazem na fyziologické funkce lidského těla.

Garant

Mgr. Lukáš Martinek, Ph.D.
Fakulta zdravotnických studií, Západočeská univerzita v Plzni
e-mail: martinel(at)kaz.zcu.cz

Recenzenti

MUDr. Hana Bernášková
ÚKBH, FN Plzeň
e-mail: bernaskovah(at)fnplzen.cz

prof. MUDr. Jaroslav Racek, DrSc.
ÚKBH, FN Plzeň
e-mail: racek(at)fnplzen.cz

Základní úroveň
Pokročilá úroveň
Specializační úroveň
Komplexní úroveň

Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně

Ohodnoťte
jako první tento článek!
hodnotit

autor: Roman Cibulka | publikováno: 9.1.2019 | poslední úpravy: 21.5.2020
citace: Cibulka Roman: Stopové prvky. Výukový portál Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni [online] 9.1.2019, poslední aktualizace 21.5.2020 [cit. 2024-04-19] Dostupný z WWW: <http://mefanet.fzs.zcu.cz/clanky.php?aid=25>. ISSN 2570-5423.