Význam spiroergometrie

Materiál určený pro studenty FZS pojednává o spiroergometrii, jehož podstatou je zátěžový test se současným měřením ventilace, spotřeby kyslíku a výdeje oxidu uhličitého. Lze ji provádět na bicyklovém ergometru nebo na běhátku. V materiálu jsou popsány výhody i nevýhody obou metod, rovněž tak vyjádření výkonu, indikace a kontraindikace. Objasněny jsou i základní ukazatelé, získané při zátěžovém testu: maximální tepová frekvence (TFmax), W170 , utilizace kyslíku, maximální spotřeba kyslíku a hodnoty přepočtené na kg hmotnosti a na 1 tep.

html Význam spiroergometrie Otevřít - Význam spiroergometrieOtevřít v novém okně - Význam spiroergometrie 18.10.2016 26.8 MB uživatel na příslušné univerzitě Creative Commons License

Klíčová slova: Spiroergometrie, Spiroergometrie

autor: Václav Zeman | publikováno: 18.1.2017 | poslední úpravy: 5.5.2020
citace: Zeman Václav: Význam spiroergometrie. Výukový portál Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni [online] 18.1.2017, poslední aktualizace 5.5.2020 [cit. 2024-04-26] Dostupný z WWW: <http://mefanet.fzs.zcu.cz/clanky.php?aid=2>. ISSN 2570-5423.