Onemocnění a poranění tlustého střeva a konečníku

Tato publikace je určena pro posluchače bakalářského a magisterského studia nelékařských zdravotnických oborů. Onemocnění tlustého střeva a konečníku jsou častá a v mnoha případech ohrožují nemocného na zdraví a životě. Proto je důležité znát příznaky choroby, možnosti upřesnění diagnózy a jejich konzervativní a chirurgickou léčbu. Poranění tlustého střeva a konečníku jsou spíše vzácná pro jejich anatomickou lokalitu. Vzhledem k možnosti vzniku sterkorální peritonitidy při poranění celistvosti stěny střeva jsou ale velice nebezpečná a ohrožijí zraněného na životě i v době širokospektrých antibiotik. Proto je nutné na možné komplikace myslet a včas indikovat operační řešení.

Klíčová slova: Onemocnění tlustého střeva

autor: Luboš Holubec | publikováno: 21.2.2017 | poslední úpravy: 1.3.2017
citace: Holubec Luboš: Onemocnění a poranění tlustého střeva a konečníku. Výukový portál Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni [online] 21.2.2017, poslední aktualizace 1.3.2017 [cit. 2024-04-19] Dostupný z WWW: <http://mefanet.fzs.zcu.cz/clanky.php?aid=5>. ISSN 2570-5423.