Ortoticko-protetické léčení tělesně postižených dětí

Ortopedická protetika (OP) je interdisciplinární lékařský obor, který v součinnosti s rehabilitačním léčením a operačními obory (především dětská ortopedie a chirurgie, plastická chirurgie, chirurgie ruky, spondylochirurgie) má dnes nezastupitelné místo ve všech etapách komplexního léčení tělesně postižených dětí. Obdobně jako ortopedické operační léčení je konzervativní ortotické léčení od raného věku zaměřeno na ovlivnění/usměrnění abnormálního růstu a vývoje (patologický tvar, složení a funkce) končetin a páteře s aplikací poznatků funkční adaptace kostí v období růstu.

Klíčová slova: Ortopedická protetika

autor: Petr Krawczyk | publikováno: 28.2.2017 | poslední úpravy: 11.10.2017
citace: Krawczyk Petr: Ortoticko-protetické léčení tělesně postižených dětí. Výukový portál Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni [online] 28.2.2017, poslední aktualizace 11.10.2017 [cit. 2024-04-20] Dostupný z WWW: <http://mefanet.fzs.zcu.cz/clanky.php?aid=9>. ISSN 2570-5423.