Informace o 1. autorovi článku z databáze:
Doc. MUDr. Jitka Švíglerová, Ph.D.
jitka.sviglerova(at)lfp.cuni.cz
Katedra teoretických oborů (KTB)
Fakulta zdravotnických studií (FZS)
Tylova 59
Fakulta zdravotnických studií ZČU
telefon: 420 377633777
adresa: Tylova 59
30614 Plzeň

Fyziologie smyslů

Receptor reaguje na příslušný podnět změnou membránového napětí, označovanou jako generátorový (GP) nebo též receptorový potenciál (RP). Ten má charakter depolarizace (membránové napětí je méně negativní) nebo hyperpolarizace (membránové napětí je více negativní). Pokud je receptorem aferentní nerv nebo neuron s vlastním axonem, způsobí GP vznik akčního potenciálu (AP) na aferentním nervu, který se šíří do CNS.

pdf Fyziologie smyslů Stáhnout - Fyziologie smyslůOtevřít v novém okně - Fyziologie smyslů 20.5.2020 1.51 MB uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License

Klíčová slova: Fyziologie smyslů

4-D hodnocení:

Skripta a návody
Edukační weby a atlasy
Digitální video
Prezentace a animace
Obrazový materiál – kasuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Recenzováno
informace

Skripta Fyziologie smyslů jsou určena především pro studenty bakalářského studia a jako doplňující i pro studenty navazujícího magisterského studia pro výuku fyziologie. Kapitoly jsou logicky členěny, obsahují velmi pěknou obrazovou dokumentaci. Skripta poskytují studentům přehled o obecné fyziologii smyslových orgánů i jednotlivých systémech v souladu se současnými vědeckými poznatky.

Garant

Mgr. Kateřina Ratislavová, Ph.D.
KOS, FZS ZČU
e-mail: ratislav(at)kos.zcu.cz

Recenzenti

MUDr. Lukáš Nalos, Ph.D.
Ústav fyziologie, Lékařská fakulta v Plzni
e-mail: lukas.nalos(at)lfp.cuni.cz

MUDr. Jan Barcal, Ph.D.
Ústav patologické fyziologie, Lékařská fakulta vPlzni
telefon: 377593364
e-mail: jan.barcal(at)lfp.cuni.cz

Základní úroveň
Pokročilá úroveň
Specializační úroveň
Komplexní úroveň

Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně

Ohodnoťte
jako první tento článek!
hodnotit

autor: Jitka Švíglerová | publikováno: 6.5.2020 | poslední úpravy: 21.5.2020
citace: Švíglerová Jitka: Fyziologie smyslů. Výukový portál Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni [online] 6.5.2020, poslední aktualizace 21.5.2020 [cit. 2024-04-23] Dostupný z WWW: <http://mefanet.fzs.zcu.cz/clanky.php?aid=81>. ISSN 2570-5423.